Máme pedagoga – MUŽE

Lukáš Kleberc – lesní pedagog

Lukas

Vyrůstal jsem v prostředí vesnice – v Dětmarovicích. Tam jsme společně s rodinou stavěli náš dům. Venku při rozestavěné ploše jsem nacházel své hry. Hry přirozené, v prostředí k tomu nejvhodnější, otevřeny prostor s nevysychající studnicí hravosti. Neměl jsem drahé plastové hračky které frčely v reklamách. Stačil jsem si s tím co jsem v přírodě našel a tím se od ní učil, poznával ji. Dodnes si takto rád hraji, je to pro mě ta nejlepší škola.

Jak jste poznali, hravost je pro mě důležitá. Proč ? Protože nás snadno dokáže vyvést ze shonu myšlenek, z chvátající mysli. Hravost je pro mne nejkrásnější formou tvořivosti.
Hra jako děj při kterém s dětmi společně poznáváme přírodu, učíme se od ní , poznáváme zákonitosti, principy. Volně, nenuceně a svobodně. Hrajeme si a tím poznáváme svět.
Vzhlížím k pedagogickým principům Tolstého „volné školy“, montessori pedagogice, waldorfské pedagogice a dalším.Vedu děti k poznávání okolí skrze tvorbu, praxi, zkušenost a zážitky. Tyto zásady chci shrnout a uplatňovat.

„Bohové prodávají všechno lacino, řekl starý básník. Měl dodat, že nejlepší zboží prodávají nejlaciněji. Vše, co skutečně potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečné věci jsou za vysoké ceny.“
Axel Munthe

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Radek Czerný. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.