Tubulum

Na pozemku Bezinky mohou děti rozvíjet své hudební schopnosti, vlastní kreativitu a hlavně radosti z rytmu a ze společného muzicírovaní (třeba i při slavnostech s rodiči) hrou na jedinečný hudební nástroj zvaný „tubulum“.

Jedná se o melodický perkusivní nástroj zpopularizovaný hudební skupinou Blue Man Group (http://www.youtube.com/watch?v=LZQdWd_vdoM nebo zde https://www.youtube.com/watch?v=LZQdWd_vdoM).

Tubulum postavené v Bezince se skládá z deseti různě dlouhých trubic, z nichž nejdelší měří zhruba dva metry a zní základním tónem E2 (82,4 Hz). Celé tubulum tvoří dórskou diatonickou stupnici v temperovaném ladění o rozsahu jedné a čtvrt oktávy. Jednotlivé tóny jsou tedy: E2, F#2, G2, A2, H2, C#3, D3, E3, F#3, G3. Trubice tubula leží vodorovně na pevné dřevěné konstrukci a každá je zakončena pravoúhlým kolenem, jehož ústí směřuje vzhůru. Jakmile na ústí udeříme plácačkou nebo paličkou, rozechvějeme vzduch uvnitř trubice a ozve se sytý, znělý tón. Přestože se na tubulum hraje podobně jako na xylofon nebo na marimbu, tón tubula nevzniká rezonancí samotné trubice, nýbrž podélným kmitáním vnitřního vzduchového sloupce. Podle Hornbostel-Sachsovy klasifikace hudebních nástrojů proto tubulum spadá do kategorie plozivních aerofonů, podobně jako bouchačky (boomwhackers) nebo africké udu.

Míla Nepil, autor tubula v Bezince (na druhé fotce ten vlevo) 

Mílo, moc děkujeme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tubulum

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Ivana Cviková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.