Otázky a odpovědi

CO KDYŽ JE OPRAVDU ŠPATNÉ POČASÍ?

V případě náhlé změny počasí je možné se vždy předčasně vrátit do vytopené jurty.  Pokud náročné povětrnostní podmínky trvají více dní, vymyslíme alternativní program, jako je např. návštěva domácností, výlet do muzea, sportovní aktivity v tělocvičně ZŠ aj. Nejme zastánci extrémů, cílem je, abychom byli všichni spokojeni a nevystavovali děti zbytečnému riziku.

 

MÁME SE BÁT KLÍŠŤAT A JAK SE PROTI NIM CHRÁNIT?

Následující text připravila pro www.lesnims.cz MUDr. Marie Frolíková (text je zkrácen).

Klíšťata jsou nedílnou součástí nejen přírody ale i odstrašujících reklam. Neměla by však být důvodem, proč se bát více, než je zdrávo.

Jak se tedy chránit?

1. Zabránit klíštěti se přisát  – ODĚVEM A POUŽITÍM REPELENTU

ODĚV:

  • pokrývka hlavy
  • triko/bunda s dlouhým rukávem, nejlépe do manžety, optimálně ještě z hladkého materiálu, aby bylo pro klíště obtížnější se udržet. Asi by byla lepší tmavší barva, protože světlejší barvy jsou pro hmyz obecně přitažlivější, ale zase naopak je na něm lezoucí klíště lépe pozorovatelné a můžeme mu včasným odklizením zabránit se přisát.
  • dlouhé kalhoty – opět optimálně z hladkého materiálu
  • pevné, nejlépe kotníkové boty, do nichž je dobré kalhoty zastrkat

REPELENTY:

  • Můžete si jej vyrobit sami doma. Postačí jen pár ingrediencí, trocha času a pak lahvička s rozprašovačem. Zde tedy pár inspirativních receptů: ( převzato z http://www.klistova-encefalitida.cz a http://www.karelhadek.cz ): 2 lžíce rostlinného oleje + 20 kapek růžového oleje (určitě je možné použít i jiné éterické oleje) + šálek vody nebo 2 díly vody + 1 díl jablečného octa + Váš (resp. Vašeho potomka) oblíbený éterický olej. Lze použít např.tyto éterické oleje: Cedr, citrón, citronela, eukalyptushřebíčeklavandin, tymián, túje a v rostlinném oleji je naředit v koncentraci 2-5 %.
  • Repelenty na přírodní bazi, dostupné v obchodní síti, jsou tyto zn. : ESI Mosquito nebo Alfa Effitan
  • Další repelenty, které jsou v drogeriích či lékárnách k dispozici, ale které obsahují spíše syntetické účinné složky, jsou např. OFF, Predator, Biolit, Diffusil, Repelan, Autan atd…). Většina těchto repelentních přípravků obsahuje složku DEET: DEET hmyz nezabíjí, ale odpudí ho dříve, než se dostane do kontaktu s lidskou pokožkou. Přípravky by neměly být používány pod oblečení nebo na poraněnou pokožku, aplikovat se mají jen na exponovaná místa, případně povrch oděvů. Ve vzácných případech může dojít k podráždění kůže. DEET může při vniknutí do oka způsobit podráždění a nesmí se vzhledem k malému riziku toxicity požívat. Pokud již není přípravek zapotřebí nebo v mezidobí mezi jednotlivými aplikacemi, je doporučeno přípravek smýt.

2. Když už se klíště přisálo – ODSTRANĚNÍ:

Když už někde na těle zjistíme přisáté klíště, je potřeba ho co nejrychleji a správně odstranit. Pokud je klíště infikované, pravděpodobnost přenosu nákazy na člověka stoupá s dobou, po kterou je klíště přisáté. Proto děti kontrolujeme v době výskytu klíšťat každý den!

Odborníci nabádají používat tento postup pro odstranění klíštěte:

V jednorázových rukavicích místo přisátí a samotné klíště zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat asi pět minut. Klíště není dobré mastit – dusí se tím a při dušení vyzvrací střevní obsah do rány a nemusíme ho ani vytáčet proti či po směru hodinových ručiček.) Po vydezinfikování použít speciální kleštičky, háčky nebo pinzetu určené k vyndávání klíšťat (tyto instrumenty jsou k zakoupení v lékárnách). Klíště zachytit nástrojem těsně u kůže a kývavým pohybem jej opatrně odstranit. Místo nakonec znovu potřít dezinfekcí. Vytažené klíště také smočit v kapce dezinfekčního roztoku a vhodit do toaletní mísy. Klíště by se nemělo ani pálit zapalovačem, ani házet do koše. V žádném případě nesmíme klíště rozmačkávat nehty či jakkoliv mačkat kvůli potřísnění poraněné kůže eventuelně infikovanými sekrety klíštěte. Pokud si neumíme s odstraněním klíštěte poradit sami, je nejlepší vyhledat lékaře.

3. Jak se chovat po odstranění klíštěte?

V první řadě zůstat klidný. Podpořit, dle vlastních zvyklostí a zkušeností, imunitní systém dítěte a následující čtyři týdny je nevystavovat nadměrné fyzické zátěži (např. celodenní pobyt u vody, na slunci, je z pohledu fungování imunitního sytému silná zátež). Neznamená to, že dítě nemá dále chodit do lesní MŠ – zde je obecně dodržován takový režim, který není pro dětský organizmus silně fyzicky zatěžující (jinak by děti po pár dnech v lesní MŠ odpadly únavou).

Dále po dobu 4 týdnů pozorně sledovat zdravotní stav dítěte.

Co sledovat, jaké jsou projevy infekce virem klíšťové encefalitidy: Pro toto onemocnění je typický dvoufázový průběh. Zhruba 2 týdny po přisátí klíštěte se u 60 % infikovaných objeví chřipkovité příznaky – horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů, nechutenství. Po několika dnech příznaky spontánně odeznívají. Pak zpravidla následuje období 1 až 2 týdnů bez příznaků a u některých pacientů touto fází nemoc skončí, dochází k úplnému uzdravení a celoživotní obranyschopnosti proti viru.

Druhá fáze onemocnění se zpravidla ohlásí nástupem bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je zpravidla světloplachý, přidává se nevolnost, zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji (postižený není schopný dát bradu na prsa, dává přednost vodorovné poloze…). Dále může být přítomen svalový třes, slabost v končetinách, polykací potíže, závrativost, dále i poruchy spánku (nejčastěji převrácení spánkového rytmu), dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu a uzdravení.

Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků různé závažnosti. Patří k nim například chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost, deprese nebo obrny končetinových svalů. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.

A ještě pár soukromě-odborných poznámek: onemocnění klíšťovkou je u dětí spíše přeceňováno a u dospělých spíše podceňováno, protože právě u dospělých jsou trvalé a vážnější následky častější.  Samozřejmě tím nechci vzbudit dojem, že o zas tak moc nejde, že klíšťovka u dětí je banalita. Rozhodně není a je opravdu nutné být po  přisátí klíštěte všímavý a dítě hlídat. Jen by bylo škoda vytvářet atmosféru, že klíšťata jsou vraždící hmyzí stroje.

VĚNUJETE SE PŘEDŠKOLNÍ PŘÍPRAVĚ?

V tomto souhlasíme s Mgr. M.Kapuciánkovou (MŠ Semínko Praha), která v Příručce předškolního vzdělávání píše: Příprava dítěte předškolního věku na úspěšný vstup do 1.třídy nespočívá v nácviku specifických dovedností (příprava na čtení, psaní, počítání), ale jedná se o průběžnou podporu celkového rozvoje dítěte.

Co by měla příprava na školu podporovat?

  1. Tělesný vývoj a dobrý zdravotní stav – hrubá a jemná motorika, grafomotorika, uvolnění paže a lateralita.
  2. Úroveň vyspělosti poznávacích funkcí – rozlišování rozdílů v párových obrázcích a tvarech, mezi dvěma slovy, spojení mezi slyšeným a viděným vjemem a naopak, pamět na tvary, řadu slov, zapamatovat si obrázky, vyjádřit se slovy, koordinace ruky a oka, vnímání vlastního těla v prostoru.
  3. Úroveň duševní práceschopnosti – soustředit se na zadaný úkol, i přes nezdary vytrvat v činnosti.

Vše výše uvedené bude zakomponováno do každodenního programu Bezinky, navíc jeden den v týdnu se budeme předškolákům věnovat více se zaměřením právě na předškolní přípravu.

 

JAK JSOU DĚTI Z LESNÍ ŠKOLKY PŘIPRAVENY NA ŠKOLU?

Na tuto otázku bychom odpověděli VÝSLEDKY PILOTNÍHO VÝZKUMU KOŘENY PŘEDŠKOLNÍ VÝCHOVY, které ukazují srovnatelné výsledky s klasickou MŠ. Průzkum Asociace lesních mateřských škol v prosinci 2011 byl zaměřen na zdravý vývoj dětí ve školce, rodině a přírodě. Do výzkumu byly zapojeny lesní mateřské školy fungující nejméně od roku 2010 a kontrolní klasické mateřské školy ze stejné lokality. Do výsledků byla zahrnuta data z dotazníků a rozhovorů s ředitelkami z 8 školek, 89 dotazníků rodičů a 81 testových baterií individuálních schopností dětí.

Výsledky testů