Co je potřeba udělat, pokud chcete učit své děti doma?

Za nejdůležitější součást celého procesu považuji pečlivě vše promyslet – zvážit všechna pozitiva a negativa. S tímto rozhodnutím musí být v souladu celá rodina. A dále si ujasnit, jaký chceme mít přístup k učení? Cest domácího vzdělání je mnoho. Budeme kopírovat školní osnovy? Unschooling? Něco mezi? Protože, aby to vše bylo udržitelné a co nejvíce radostné, tak je potřeba najít školu, která je v souladu s naším směrem. Každý, jak mu to vyhovuje.

Ostatní, jako je přihláška nebo posudek psychologa, jsou jen jednoduché formality.

Otázky, jestli je DV vhodné pro Vás, jsou hezky shrnuty zde http://zvoniii.blogspot.cz/p/chcete-vzdelavat-doma.html

A jaká je moje zkušenost?

Rozhodování bylo opravdu intenzivní, 2 měsíce jsem strávila hledáním informací na internetu, pročítala jsem blogy, stránky dom školáků, četla různá pro a proti, sledovala videa. Když jsem měla jasno, tak další fází bylo vše v kostce přetlumočit muži a nadchnout ho také, protože rodina musí být v tomto zajedno. Jako klíčové v mém rozhodnutí vidím video J. Nováčkové o sběratelství známek http://www.youtube.com/watch?v=7cnxm-OatVs, stránky www.svobodauceni.cz a jeden z rozhovorů s Naomi Aldort o unschoolingu http://www.inspirativni.tv/naomi-aldort-vychovavejte-deti-jinak/. Dokument o svobodné škole Summerhill byl jako sen https://www.youtube.com/watch?v=vBjQAeJIa30&feature=youtu.be, ale sny je možné si plnit. Důvodů, proč jsme se tak rozhodli, je více, ale uvedu dva klíčové: jsou to naše děti a my s nimi chceme být, ne je odkládat do škol, a bereme zodpovědnost na sebe a na ně, jaká bude jejich cesta ke vzdělání.

Nyní máme 5 let za sebou a nelituji, ba naopak. Netrávíme hodiny času čekáním na spolužáky, opakováním dávno pochopeného, děláním věcí, které děti nezajímají, můžeme klidně během jednoho roku probrat dva ročníky učiva, čas, který se věnujeme učení je velmi efektivní. K tomu mohou být klidně celý den na rybách, naše děti viděly, jak se staví jurta, jak se staví dům, viděly spoustu povolání, byly v sociálním kontaktu s hromadou lidí, každé ráno se nikam neženeme, jsme spolu hodně, celá rodina. A negativa? DV je cesta. Z velké, možná z největší části cesta rodiče, odpoutat se od zažitého, opustit strachy, nepodléhat tlakům okolí a věřit. Čím dál víc věřím v unschooling a v tomto případě vše platí dvojnásobně.  Bojovkou je najít školu, která tento přístup akceptuje. Ne vždy je to s vlastním dítětem harmonické. DV na plný úvazek je hodně pro rodiče “ intenzivní“, ale v kombinaci s komunitní školou je to dobrá rovnováha a dlouhodobě udržitelná záležitost.

A jaké mají jiní rodiče zkušenosti? Tento článek Petera Graye stojí určitě za přečtení.

A teď formality:

  1. Vybrat si školu, která přijímá a má zkušenosti s žáky v domácím vzdělávání, ideálně s portfoliovou formou přezkoušení
  2. Poslat Žádost zákonného zástupce o individuální vzdělávání, právní úprava DV
  3. Doložit Vyjádření školského poradenského zařízení

Školy se zkušenostmi s domácími školáky, s portfoliovou formou přezkoušení (škol je více, ale zde jsou zde uvedeny jen školy, s kterými máme osobní zkušenost nebo ji mají naši známí s dětmi v DV).

Na Moravě: 

Čechy:

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Ivana Cviková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.